Förändringar i schemat

Med kraftigt ökande smittspridning, där Jönköpings län tyvärr har flest smittade per capita i Sverige, har vi beslutat att i förebyggande syfte inte bedriva vuxenträningen i dojon, med omedelbar verkan. På torsdagar har vi träningen i spegelsalen kl 19–20, där fler ryms med större avstånd. På tisdagar är den dock inte ledig, så tills vidare är detta pass inställt.

Barnträningen påverkas ännu inte, men ändringar kan komma även där med kort varsel.

Det är otroligt viktigt att alla som ämnar träna följer klubbens rekommendationer efter allra bästa förmåga!

Med anledning av den gångna veckans höstlov vill vi också anmoda alla som varit ute och rest, utrikes eller inrikes, och umgåtts utanför sina dagliga familjekretsar, att avvakta med träning vecka 45 (veckan som inleds 2 november).